67TH National awards Full List
Most film-friendly state: Sikkim
Best Book on Cinema: A Gandhian Affair: India's Curious Portrayal of Love in Cinema by Sanjay Suri
(Special mention- Cinema Paharana Manus written by Ashok Rane and Kannada Cinema: Jagathika Cinema Vikasa-Prerane Prabhava written by PR Ramadasa Naidu)
Best Film Critic: Sohini Chattopadhyay
NON FEATURE FILM CATEGORY
Best Narration: Wild Karnataka, Sir David Attenborough
Best Editing: Shut Up Sona, Arjun Gourisaria
Best Audiography: Radha (Musical), Allwin Rego and Sanjay Maurya
Best On-Location Sound Recordist: Rahas (Hindi), Saptarshi Sarkar
Best Cinematography: Sonsi, Savita Singh
Best Direction: Knock Knock Knock (English/Bengali), Sudhanshu Saria
Best Film on Family Values: Oru Paathiraa Swapnam Pole (Malayalam)
Best Short Fiction Film: Custody (Hindi/English)
Special Jury Award: Small Scale Societies (English)
ADVERTISEMENT
Best Animation Film: Radha (Musical)
Best Investigative Film: Jakkal
Best Exploration Film: Wild Karnataka (English)
Best Education Film: Apples and Oranges (English)
Best Film on Social Issues: Holy Rights (Hindi) and Ladli (Hindi)
Best Environment Film: The Stork Saviours (Hindi)
Best Promotional Film: The Shower (Hindi)
Best Art and Culture Film: Shrikshetra-Ru-Sahijata (Odia)
Best Biographical Film: Elephants Do Remember (English)
Best Ethnographic Film: Charan-Atva The Essence of Being a Nomad (Gujarati)
Best Debut Non-Feature Film of a Director: Khisa (Marathi)
Best Non-Feature Film: An Engineered Dream (Hindi)
FEATURE FILMS
Special Mention: Biryani (Malayalam), Jonaki Porua (Assamese), Lata Bhagwan Kare (Marathi), Picasso (Marathi)
Best Tulu Film: Pingara
Best Paniya Film: Kenjira
Best Mishing Film: Anu Ruwad
Best Khasi Film: Lewduh
Best Haryanvi Film: Chhoriyan Chhoron Se Kam Nahi Hoti
Best Chattisgarhi Film: Bhulan The Maze
Best Telugu Film: Jersey
Best Tamil Film: Asuran
Best Punjabi Film: Rab Da Radio 2
Best Odiya Film: Sala Budhar Badla and Kalira Atita
Best Manipuri Film: Eigi Kona
Best Malayalam Film: Kalla Nottam
Best Marathi Film: Bardo
Best Konkani Film: Kaajro
Best Kannada Film: Akshi
Best Hindi Film: Chhichhore
Best Bengali Film: Gumnaami
Best Assamese Film: Ronuwa- Who Never Surrender
Best Action Direction Award
Best Stunt: Avane Srimannarayana (Kannada)
Best Choreography: Maharshi (Telugu)
Best Special Effects: Marakkar Arabikadalinte Simham (Malayalam)
Special Jury Award: Oththa Seruppu Size-7 (Tamil)
Best Lyrics: Kolaambi (Malayalam)
Best Music Direction
Songs: Viswasam (Tamil)
Music Direction: Jyeshthoputro
Make-Up Artist: Helen
Best Production Design: Anandi Gopal
Best Editing: Jersey (Telugu)
Best Audiography: lewduh (Khasi)
Best Screenplay
Original Screenplay: Jyeshthoputri
Adapted Screenplay: Gumnaami
Dialogue Writer: The Tashkent Files (Hindi)
Best Cinematography: Jallikkettu (Malayalam)
Best Female Playback Singer: Bardo (Marathi)
Best Male PLayback Singer: Kesri, Teri Mitti (Hindi)
Best Supporting Actress: The Tashkent Files, Pallavi Joshi
Best Supporting Actor: Super Deluxe, Vijaya Sethupathi
Best Actress: Kangana Ranaut (Manikarnika, Panga)
Best Actor: Manoj Bajpayee for Bhonsle and Dhanush for Asuran
Best Direction: Bahattar Hoorain
Best Children Film: Kastoori (Hindi)
Best Film on Environment Conservation: Water Burial
Indira Gandhi Award for Best Debut Film of Director: Helen (Malayalam)
Best Feature Film: Marakkar Arabikadalinte Simham (Malayalam)